Evo koliko ima buša i gdje se sve uzgajaju

Uzgojno područje buše je cjelokupno područje Republike Hrvatske. Treba također napomenuti da je uzgoj buše zastupljeniji u područjima mediteranske i submediteranske Hrvatske, kraškog područja Dinarida, gorske, središnje i sjeverne Hrvatske. Danas se najviše jedinki buše zatiče u Lici, Dalmatinskoj Zagori i Dalmaciji. Prikaz distribucije uzgoja buše (uzgajivača i uzgojno valjanih grla) po županijama u Republici Hrvatskoj prikazan je na grafikonu 1. Razvidno je da premda se buša uzgaja u gotovo svim hrvatskim županijama, četiri dominantne županije u uzgoju su: Ličko-senjska, Dubrovačko-neretvanska, Šibensko-kninska i Splitsko-dalmatinska županija. Zbog relativno velikog uzgojnog područja zapažaju se određene razlike u načinu uzgoja no u većini slučajeva buše se uzgajaju u ekstenzivnom i polu ekstenzivnom načinu uzgoja.

Distribucija uzgoja buše (uzgajivača i uzgojno valjanih jedinki) u 2018. godini po županijama (MP, 2019.)

Aktualna veličina populacije buše u Hrvatskoj je 2405 jedinki od kojih je 1423 uzgojno valjanih odraslih jedinki (114 bikova i 1309 krava; Ministarstvo poljoprivrede, Godišnje izvješće, 2019). U 2019. godini u matičnom registru su 982 grla podmlatka, što ukazuje na povoljnu dobnu strukturu populacije.

Uzgojno valjana grla Uzgajivači buše

Kretanje brojnog stanja populacije buše od 2003. do 2018. godine (HPA, MP, 2004.- 2019.)

S obzirom na razdoblje uspostave sustavnog nadzora populacije, zamjetno je značajno povećanje populacije, no i interes za uzgojem ove donedavno marginalizirane pasmine.

Brojno stanje populacije buše od 2003.do 2018. godine prikazano ej na grafikonu 2. Efektivna veličina populacije buše (Ne ≈ 420) ukazuje na ranjivost pasmine, no obzirom na prisutne trendove u uzgoju očekuje se daljnji oporavak populacije.

S obzirom na efektivnu veličinu populacije buša spada u rizičnu II. kategoriju ugroženosti, odnosno ima status potencijalno ugrožene pasmine.

Bikova Krava Pomladaka
Udruga Uzgajivača Buše